| خانه 4 جراحی سر و گردن 4 لیفت ابرو

لیفت ابرو

خرداد ۱۷, ۱۴۰۱ | جراحی سر و گردن | ۴ دیدگاه ها

لیفت ابرو در دسته پروسه های زیبایی و جوانسازی چشم و نواحی اطراف آن قرار می گیرد. به مرور زمان و با افزایش سن ، پوست رفته رفته استحکام و کشسانی خود را از دست می دهد. از طرفی نیز کلاژن سازی پوست متوقف می شود. تمام این موارد به بروز چین و چروک بر روی قسمت های مختلف صورت از جمله پیشانی و افتادگی ابرو ، منجر می گردد. در این راستا جراحی لیفت ابرو می تواند یک راه حل کاربردی برای باز پس گیری جوانی از دست رفته محسوب شود. راز جراحی جهت آشنایی با این روند ، اطلاعات لازم را درون این مقاله برای خوانندگان گرامی و زیباجویان عزیز ، گنجانده است.

لیفت ابرو - راز جراحی

می توان گفت در گذشته های نه چندان دور ، تقریباً ۹۵ درصد متقاضیان جراحی های زیبایی صورت دختران و زنان بوده اند. اما امروزه این آمار کمی تغییر کرده و آقایون نیز در جهت جوانسازی پوست و دستیابی به چهره جذاب به جراحی های پلاستیک روی آورده اند. هرچند همچنان در این زمینه تعداد آن ها از خانم کمتر است.

لیفت ابرو از قبیل پروسه هایی است که می تواند در کنار روندهای دیگری همچون جراحی پلک و لیفت صورت انجام پذیرد.

هدف و انگیزه از انجام لیفت ابرو چیست؟

به طور عادی و نرمال ، بالا رفتن سن سبب کشش عضلات ابروها به سمت پایین شده و حالت افتاده ای به آن ها می دهد. همانطور که پوست و بافت ها خاصیت الاستیکی خود را از دست می دهند ، فاصله موجود میان ابروها و مژه ها کمتر و کمتر می شود.

افتادگی ابروها در خسته ، عصبی یا ناراحت به نظر رسیدن چشم ها و در نتیجه چهره ، تاثیر بسیاری دارد. با بالا کشیدن ابرو و پیشانی ، حالت افتاده برطرف شده و شادابی و جوانی مجدد به چشم و صورت باز می گردد.

به طور کلی اگر عضلات ابرو در فاصله کمتری از مژه ها قرار گیرند و افتادگی پلک را نیز در پی داشته باشند ، فرد می تواند پروسه لیفت را یکی از راه های درمان آن در نظر بگیرد.

 • شمار بسیاری از افراد تمایل دارند تا پیش از اقدام و قرار گرفت تحت جراحی نسبت به مراحل مختلف پروسه ، آگاهی پیدا کنند تا بتوانند خود را برای دشواری های احتمالی آماده سازند. معمولاً داشتن اطلاعات کافی پیرامون عمل مورد نظر ، اعتماد به نفس فرد را افزایش داده و از استرس و اضطراب آن کم می کند. از این رو در ادامه عمل لیفت ابرو را گام به گام توضیح داده ایم.

اقدامات قبل از لیفت ابرو

در گام نخست لازم است که به متخصص و جراح پلاستیک مراجعه کرده و در ارتباط با عمل لیفت مشورت و صحبت کنید. ایشان به منظور مطمئن شدن از اینکه آیا شما کاندیدای ایده آلی برای جراحی هستید یا خیر ، موارد ذیل را مورد بررسی قرار می دهد:

 • بررسی پیشینه پزشکی

به این منظور بهترین دکتر لیفت ابرو پرونده پزشکی و آزمایشاتی را که در گذشته انجام داده اید ، به طور کامل بررسی می کند. در ادامه شما نیز می بایست بهترین دکتر لیفت ابرو را از هرگونه دارویی که در گذشته مصرف می کردید یا در حال حاضر همچنان از آن استفاه می کنید، آگاه سازید. اگر به داروی خاصی نیز آلرژی دارید ، حتما پزشک را در جریان بگذارید.

 • معاینه بالینی

به جهت اتخاذ بهترین تکنیک و روند جراحی لیفت ابرو ، متخصص پلاستیک ، معاینه کاملی از قسمت های مختلف صورت انجام می دهد. گاهی اوقات به منظور ثبت در پرونده پزشکی ، عکسبرداری هایی نیز انجام می پذیرد.

 • بیان انتظارات خود از جراحی

مورد دیگری که به جراح در پی بردن به کاندیدا بودن شما برای لیفت ابرو کمک می کند ، ذکر خواسته هایتان می باشد. ایشان به صحبت ها و هدف شما از جراحی ، گوش فرا داده و در صورت نامعقول بودن انتظاراتتان ، شما را راهنمایی می کند.

 • برای کسب نتیجه مطلوب و جلوگیری از بروز عارضه لازم است نکاتی را رعایت نمایید :
 1. سیگار کشیدن و استعمال دخانیات را ترک کنید ؛ زیرا به کاهش گردش خون در بدن منجر شده ؛ در نتیجه دروه ریکاوری را مشکل ساز کرده و بهبودی را به تعویق می اندازد.
 2. از مصرف برخی داروهای خاص اجتناب کنید. به جهت جلوگیری از افزایش خونریزی حین و پس از عمل ، باید داروهای حاوی آسپیرین ، داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی و مکمل های گیاهی را مدتی پیش از عمل کنار بگذارید.

لیفت ابرو چگونه انجام می شود؟

جراحی لیفت ابرو در بیمارستان یا مراکز و کلینیک های جراحی های سرپایی انجام می پذیرد. می توان گفت در تمام موارد جراح از بیهوشی عمومی استفاده می کند. بدین معنا در طول عمل شما به طور کامل هوشیاری خود را از دست داده و به خواب فرو می روید.

برای بالا کشیدن ابرو و پیشانی چندین تکنیک در دسترس می باشد که بسته به تغییرات لازم و خواسته های شما ، جراح مناسب ترین روش را بر می گزیند. در حقیقت تکنیک برگزیده ، محل ایجاد برش جراحی را مشخص می نماید.

تکنیک های جراحی لیفت ابرو

 • لیفت اندوسکوپی ابرو : بهترین دکتر لیفت ابرو ، چندین برش کوچک پشت خط رستنگاه مو ایجاد می کند. او سپس لوله باریکی به نام اندوسکوپ (endoscope) را که در انتهای آن چراغ و دوربین کوچکی اتصال یافته ، از طریق برش ها به ناحیه پیشانی و ابرو وارد می سازد. با استفاده از دوربین اندوسکوپ جراح می تواند ماهیچه ها و بافت های زیرین را مشاهده نماید.

پس از آن ، از طریق برش دیگر ابزار جراحی را وارد کرده و عضلات پیشانی را به سمت بالا می کشد و با استفاده از نخ بخیه آن ها را در محل جدید نگه می دارد. پس از پایان لیفت آندوسکوپیک ، برش ها با استفاده از نخ یا چسب بخیه بسته می شوند.

 • لیفت کرونال (Coronal) پیشانی و ابرو : طی این تکنیک ، جراح در ناحیه بالای سر و پشت خط رویش مو ، به صورت هلالی در طول خط پیشانی، یک برش ایجاد می کند ؛ به عبارتی برش از یک گوش تا گوش دیگر امتداد می یابد. در گام بعدی پوست و عضلات پیشانی را تا اندازه ای به سمت بالا می کشد که از محل برش عبور کرده و آن را پوشش دهد. در نهایت قسمت اضافی پوست کشیده شده ، برش داده شده و محل برش جراحی به قسمت باقی مانده پوست با نخ بخیه ، متصل می شود.

این تکنیک برای افرادی که پیشانی بزرگی دارند یا احتمال می رود که در آینده به ریزش مو و طاسی دچار شوند ، روند مناسبی نخواهد بود.

 • لیفت ابرو در امتداد خط رویش مو : متخصص پلاستیک ، در محلی میان قسمت فوقانی پیشانی و شروع خط رویش مو ، یک شکافی ایجاد می کند. بعد از آن بخش کوچکی از پوست و بافت قسمت فوقانی پیشانی را بر می دارد. بدین نحو دیگر خط رویش مو جا به جا نمی شود.

به طور کلی ، با اتخاذ هر یک از تکنیک ها ، پروسه لیفت ، حدود ۱ الی ۲ ساعت زمان می برد.

مراقبت های بعد از لیفت ابرو

بعد از اتمام عمل جراحی ، پیشانی با یک بانداژ نه چندان تنگ ، پانسمان می شود ؛ بدین جهت که از افزایش ورم جلوگیری کند. گاهی اوقات برای خروج خونابه در محل برش ها درن های کوچکی جای گذاری می شوند.

جراح دستورالعمل لازم را در ارتباط با مراقبت از محل برش ها به شما ارائه می دهد که موارد زیر را شامل می شود:

هنگام خواب ، سر خود را بالاتر از بدن قرار دهید و طبق دستور پزشک داروهای مسکن خود را مصرف نمایید.

برای کاهش شدت ورم ، بر روی محل مورد نظر ، کمپرس یخ قرار دهید.

محل برش ها را تحت فشار قرار نداده و حرکات عضلات آن ناحیه از صورت را محدود کنید.

در طول روند بهبودی ، احتمالاً خارش یا بی حسی را در محل جراحت ها تجربه کنید که به مرور از شدت آن کاسته شده و برطرف می شوند. پانسمان قرار گرفته بر روی محل جراحی لیفت ابرو ، تقریباً با گذشت ۳ روز از عمل ، برداشته می شوند. چنانچه بخیه ها غیر قابل جذب باشند ، بعد از یک هفته الی ۱۰ روز توسط جراح از محل خارج خواهند شد.

برای بازگشت به امور روزانه مانند استحمام ، شستشوی صورت و سشوار کشیدن مو ، لازم است از جراح اجازه بگیرید. ایشان با بررسی روند بهبودی ، زمان دقیق را به شما اعلام می کند. در نظر داشته باشید که ورم تا چندین هفته همچنان باقی می ماند.

خط برش ها ، به مرور زمان محو خواهند شد. تا آن زمان برای پوشاندن اثر آن ها می توانید از لوازم آرایشی استفاده کنید.

 • چنانچه بعد از عمل به یکی از موارد زیر دچار شدید ، فوراً با بهترین دکتر لیفت ابرو تماس حاصل نمایید:
 • تنگی نفس
 • درد قفسه سینه
 • ضربان قبل نامنظم
 • عوارض لیفت ابرو

عوارض لیفت ابرو

تاکنون چندین بار به این نکته اشاره کرده ایم که هیچ پروسه زیبایی و درمانی بدون ریسک و خطر نمی باشد. همیشه لازم است پیش از اقدام ، نسبت به عارضه های احتمالی آگاهی داشته و نکاتی را که از بروز آن ها جلوگیری می کند رعایت فرمایید. لیفت کردن ابرو طی روند جراحی نیز از این قانون پیروی می کند.

مواردی را که در ادامه به آن ها می پردازیم به عنوان عوارض احتمالی پروسه در نظر گرفته می شوند.

 • برجای ماندن اسکار در محل برش های جراحی
 • تغییر در میزان حس و تحریک پذیری پوست که ممکن است موقت یا دائمی باشد
 • نامتقارن بودن ابروها که البته با انجام جراحی مجدد می تواند برطرف شود
 • طی جراحی لیفت ابرو ممکن است محل قرار گیری خط رویش مو بالاتر رفته یا در محل برش ها ریزش مو اتفاق افتد.

وقوع مشکلاتی همچون عفونت ، خونریزی و واکنش شدید به داروی بیهوشی که عارضه های مشترک تمام عمل های جراحی هستند نیز امر محتمل است.

البته در راستای به حداقل رساندن ریسک بروز موارد مذکور تدابیری اندیشیده شده است. مراجعه به بهترین دکتر لیفت ابرو ، آگاهی از پروسه پیش رو و رعایت تمام نکات مراقبتی در به حداقل رساندن آن ها بسیار تاثیرگذار هستند. جراحان پلاستیک موظف هستند که در جلسه مشاوره تمام این موارد را به افراد مراجعه کننده گوشزد کنند.

نتیجه و ماندگاری لیفت ابرو

بالاکشیدن ابرو و پیشانی باعث می شود چشم ها جلوه بیشتری پیدا کنند و شاداب و سرزنده به نظر برسند؛ در نتیجه چهره جوانی بیشتری بدست می آورد. ماندگاری جراحی لیفت ابرو طولانی مدت است اما مادام العمر نیست. بدین معنا که این جراحی از افزایش سن و پدید آمدن نشانه های پیری جلوگیری نمی کند بلکه آن را به تعویق می اندازد و چهره شما را در قیاس با سن تان ، جوان تر نشان می دهد.

برای حفظ نتیجه به مدت طولانی لازم است سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرید؛ در این صورت چین و چروک ها دیرتر بر روی پوست نمایان شده و عضلات به مدت بیشتری مقاومت و کشسانی خود را حفظ می کنند. دور بودن از استرس و اضطراب ، عدم استفاده از سیگار و مشروبات الکلی ، استفاده از ضد آفتاب هنگام خروج از خانه ، تغذیه سالم و مفید و غیره همگی به ماندگاری طولانی لیفت ابرو کمک می کنند.

دوره نقاهت جراحی لیفت ابرو

توضیح دادیم که عمل لیفت ابرو ، یک پروسه سرپایی محسوب می شود و با توجه به شرایط بیمار و تکنیک اتخاذ شده تحت بیهوشی عمومی با بی حسی موضعی با تزریق درون وریدی داروی آرامبخش به انجام می رسد. بعد از اتمام پروسه ، محل برش ها با نخ بخیه یا چسب های مخصوص بخیه بسته می شوند که حدوداً یک هفته بعد از دوره نقاهت جراحی لیفت ابرو توسط پزشک کشیده خواهند شد.

عموماً افراد بعد از این فرایند کمی درد را تجربه می کنند که با یک حس فشردگی در ناحیه پیشانی نیز همراه است. البته این مسئله طبیعی است. ورم و کبودی که از اثرات جانبی معمول می باشند ، عموماً طی ۱۰ روز اول یا نهایتا ۲ هفته بعد از لیفت کردن ابرو برطرف می شوند.

اینکه چه موقع می توان فعالیت ها را همچون سابق به انجام رساند ، با توجه به وضعیت هر شخص متفاوت خواهد بود. اگر عمل لیفت کردن ابرو به تنهایی انجام شده باشد ، دوره نقاهت آن نیز به نسبت فردی که چندین پروسه را در کنار هم انجام داده ، سریع تر پیش می رود. اگر به خواهیم یک زمانبندی کلی از دوره نقاهت لیفت ابرو ارائه دهیم به شرح زیر می باشد :

روز جراحی لیفت ابرو : پیاده روی را فراموش نکنید. قدم زدن به جریان خون و سرعت گرفتن دوره ریکاوری کمک می کند.

۱ الی ۲ روز بعد از عمل : در این مدت اجازه استحمام به شما داده می شود اما بایستی نواحی برش های جراحی را به آرامی شست و شو دهید.

یک هفته پس از جراحی : اگر پشت میز نشین هستید ، بعد از ۷ روز بدون مشکل می توانید به کار خود ادامه دهید. برخی از افراد حتی امکان دارد زودتر توانایی لازم برای بازگشت به محل کار را کسب کرده باشند. البته از همان ابتدا تمام فشار کاری را متحمل نشوید که باعث استرس و اضطراب شما شود.

گذشت ۲ هفته از لیفت کردن ابرو : از انجایی که معمولا مصرف داروهای مسکن در این مدت دیگر به اتمام رسیده است ، می توانید مجدداً به رانندگی بپردازید.

هفته ۲ تا ۴ دوره نقاهت : در این بازه زمانی قادر هستید که کم کم و تدریجی فعالیت های پر تحرک تر و ورزشی تان را آغاز کنید. فراموش نکنید که در این مورد باید حتما با دکتر خود مشورت کنید.

مقایسه لیفت ابرو ، لیفت پلک و لیفت صورت

گاهی اوقات افراد برای انتخاب پروسه مناسب برای رفع چین و چروک های پوستی بین سه روند مذکور دچار سردرگمی می شوند. هر چند بهترین کار این است که با بهترین دکتر لیفت ابرو مشاوره نمایید اما در این جا یک مقایسه کاربردی را در اختیارتان قرار می دهیم تا خودتان هم تا حدودی بتواند در تشخیص فرایند مناسب عملکرد دقیقی داشته باشید.

لیفت ابرو : ظاهر پیشانی و قسمت فوقانی ابرو ها را بهبود می بخشد.

لیفت پلک : ناحیه اوربیتال ، یعنی اطراف چشم ها که از استخوان گونه تا استخوان ابرو می باشد را بهسازی می کند.

لیفت صورت : عمدتا بخش میانی و تحتانی صورت ، یعنی از استخوان ها گونه تا چانه و فک را تحت تاثیر قرار می دهد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

هرآنچه باید در مورد پروتز سینه بدانید⭐عوارض انواع و هزینه

  خانم های عزیزی که به خاطر بارداری های متعدد ، کاهش و افزایش وزن ، بالا رفتن سن یا اصلا به طور ژنتیکی سینه های کوچک و دفورمه ای دارند ، یا حتی اگر به سبب درمان بیماری سرطان بخشی یا تمام بافت پستان های خود را از دست داده اند ، مطلب پروتز سینه برایشان حتما بحث...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

"(*)" indicates required fields

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

5 2 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
4 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
پریسا نجفی
پریسا نجفی
2 سال قبل

آیا لیفت ابرو برای افرادی که حجم ابروهاشون خیلی کم هست مناسب می باشد؟

شیلا
شیلا
2 سال قبل

هر چند وقت یک بار باید لیفت ابرو انجام داد؟

منصوره بیات
منصوره بیات
2 سال قبل

لیفت ابرو و شقیقه باهم انجام میشه

هلیا شیری
هلیا شیری
2 سال قبل

من ۱۸ سالمه می تونم لیفت ابرو رو توی این سن انجام بدم؟ در آینده با مشکل افتادگی پلک رو به رو نمی شم؟

مقالات مرتبط

کاشت مو

کاشت مو

همیشه این سوال براتون پیش میاد که بعد از کاشت مو (Hair transplant) میزان تراکم به چه صورت میشه آیا مثل قبل موهای پرپشتی میتونید داشته باشید ؟؟!! یا اینکه خط رویش مو میتونه طبیعی باشه که کسی متوجه پیوند مو شما نشه ؟؟؟!! یا این سوال که آیا موها بصورت فلپ برداشته میشه یا...

جراحی پلک

جراحی پلک

جراحی پلک که تحت عنوان بلفاروپلاستی نیز شناخته می شود، یک روند جراحی برای کاهش پف پلک های پایینی و برداشتن پوست اضافی از پلک های بالایی می باشد. این جراحی معمولاً با اهداف زیبایی انجام می شود، ولی می تواند به عنوان یک روش موثر برای بهبود بینایی در بیمارانی که افتادگی...

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین و رایج ترین جراحی های زیبایی در میان ایرانیان شناخته شده است در صورتی که شما دوست عزیز قصد انجام این عمل را دارید و دقیقاً نمی دانید که عمل بینی چیست و چگونه انجام می شود، نوع بینیتون چیه و چه مدل بینی برای چهره شما مناسب تره توصیه میکنم...