کاشت مو

اردیبهشت ۲۳, ۱۴۰۱ | جراحی سر و گردن | ۸۵ دیدگاه ها

همیشه این سوال براتون پیش میاد که بعد از کاشت مو میزان تراکم به چه صورت میشه آیا مثل قبل موهای پرپشتی میتونید داشته باشید ؟؟!! یا اینکه خط رویش مو میتونه طبیعی باشه که کسی متوجه کاشت مو شما نشه ؟؟؟!! یا این سوال که آیا موها بصورت فلپ برداشته میشه یا بصورت تکی و جای برداشت مو بعد از کاشت مو معلوم میشه؟؟؟  این مقاله کاشت مو ،شمارو میتونه به اون چیزی که میخواین نزدیکتر کنه و توقع شما رو نسبت به کاشت مویی که میخواین انجام بدید معلوم کنه. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.کاشت مو یک گزینه رایج برای بازیابی مو می باشد. کاشت روشی بسیار موثر برای درمان دامنه وسیعی از مشکلات مربوط به ریزش مو و طاسی است که نتایج طبیعی و دائمی را به دست می دهد. ریزش مو یا طاسی می تواند تاثیرات منفی بر روی روان افراد بر جای گذاشته و پیامدهایی از قبیل افسردگی، نارضایتی از ظاهر و از دست رفتن اعتماد به نفس را به همراه داشته باشد. کاشت طبیعی مو یک تکنیک قدرتمند است که می تواند به شکلی طبیعی و موثر دغدغه های شما در این خصوص را درمان کند. ولی برای رسیدن به هدف بهره مندی از ظاهری جذاب تر، باید اطلاعات خود را در خصوص تکنیک های کاشت مو ، جامع و کامل نموده و راز جراحی اینجاست تا با ارائه مجموعه کاملی از هر آنچه دانستن آن در طی این مسیر و رسیدن به نتیجه مطلوب، الزامی است، شما را همراهی نماید.

کاشت مو در راز جراحی

کاشت مو زنان

کاشت مو در زنان می تواند راه حل فوق العاده ای برای بسیاری از زنانی که ریزش مو را تجربه کرده اند محسوب شود. به مدد تکنیک های جدید، نتایج بسیار طبیعی از این درمان حاصل می گردد. این روند رو به رشد کم کم در میان عموم راه گشوده و بسیاری از سلبریتی های زن امروزه از این روش درمانی بهره می برند.

در زمان انجام کاشت موی زنان فولیکول های مو از ناحیه دهنده گرفته شده و به کمک پانچ در ناحیه گیرنده کاشته می شود.

از آنجایی که زنان دارای تارهای موی نازک تر از مردان هستند، قطر پانچ بین ۰.۶ تا ۰.۷  میلی متر متغیر می باشد.

کاشت مو زنان - راز جراحی

اگر تعداد گرافت ها برای کاشت، کمتر از ۲۰۰۰ عدد بوده و کاشت عمدتاً در خط پیشانی انجام شود، تراش کامل مورد نیاز نمی باشد. در این حالت تنها ناحیه دهنده به شکل یک شکاف کوچک بین بین هر دو گوش در قسمت فوقانی پشت گردن ایجاد می شود. اگر تعداد گرافت ها بیش از ۲۰۰۰ عدد بوده و ناحیه درمان در قسمت فوقانی نباشد، یک تراش کامل مورد نیاز خواهد بود.

کاشت مو مردان

امروزه میلیون ها نفر از مردان صرف نظر از نگاه دیگران به این موضوع، کاشتن مو را انجام می دهند. حقیقت این است که طاسی در مردان استرس زا بوده و بنابراین بسیاری از مردان به مدد تکنیک های پیشرفته امروزی می توانند از این شرایط تنش زا رهایی یابند.

در قدم اول، جراح، پوست سر را بی حس کرده و تزریق موضعی را برای کمک به تسکین درد در حین اجرای روند درمان انجام می دهد.

 

کاشت مو مردان - راز جراحی

در قدم دوم، جراح قوی ترین گرافت های مو را جهت استفاده برای کاشت انتخاب می کند. وی برداشت این گرافت ها را بر حسب تکنیک مورد نظر انجام می دهد. گرافت ها به منظور اجتناب از آسیب دیدگی آنها، به شکل صحیحی مدیریت می شوند.

در قدم سوم، کاشت فولیکول ها انجام می شود. گرافت ها در شکاف های ایجاد شده در ناحیه گیرنده قرار داده می شوند. در حین اجرای این مرحله، نظارت دقیق بر روی جهت و موقعیت مو جهت خلق یک نمای طبیعی از آن انجام می پذیرد.

انواع روش کاشت مو

با توجه به پیشرفت دانش در این زمینه روش های متفاوتی برای رفع کم پشتی یا طاسی مو به وجود آمده است که عبارتند از :

 • روش FIT
 • super fue
 • روش bht
 • کاشتن مو به روش sut
 • تکنیک hrp
 • تکنیک fue
 • روش dhi
 • روش کاشت fut
 • روش کاشت مو با سلول بنیادی
 • کاشت به روش pbs
 • روش کاشت مو sfit
 • تکنیک ffb
 • روش tsut
 • تکنیک FUSS

 

در ادامه مقاله توضیحاتی را درباره تعدادی از انواع روش کاشت مو می دهیم ، میتوانید در مقاله انواع روش کاشت مو توضیحات بیشتری را در تمامی موارد فوق مشاهده کنید.

روش کاشت مو fut

کاشت واحد فولیکولی ( FUT ) یک روند جراحی است که در آن مو از یک ناحیه دائمی، ناحیه ای در پشت و پهلوهای پوست سر که مقاومت مو در برابر طاسی در آن بیشتر است، گرفته شده و به ناحیه کم مو یا طاس انتقال داده می شود. این تکنیک با استفاده از گروه های حاوی ۱، ۲، ۳ یا ۴ موی طبیعی به نام واحدهای فولیکولی انجام می پذیرد.

بعد از بی حس شدن پوست سر، پزشک رشته ای از بافت از ناحیه دهنده را برداشته و پس از استخراج، رشته دهنده، با استفاده از تکنیک تشریح میکروسکوپی، به واحدهای فولیکولی متعدد مجزایی تفکیک می شود. بعد از آماده سازی این گرافت های واحد فولیکولی، پزشک سوراخ های زیری را در پوست سر یعنی ناحیه گیرنده که گرافت ها در آن قرار داده می شوند، ایجاد می نماید.

تنظیم و تعیین موقعیت این گرافت های واحد فولیکولی، کیفیت بی حسی در کاشتن مو را تعیین می کند. بنابراین این هماهنگی باید بر یک مبنای مورد به مورد، بر حسب سابقه ریزیش مو در بیمار و احتمال ریزش موی آتی انجام پذیرد.

از آنجایی که الگوی کاشت واحد فولیکولی از شیوه رشد موی طبیعی تبعیت می کند، در صورت اجرای این روند به دست یک متخصص با تجربه، همین الگو دنبال شده و بدین ترتیب نتیجه حاصل بسیار طبیعی بنظر خواهد رسید.

یکی از مهمترین جنبه های جراحی کاشت موی FUT، تشریح میکروسکوپی می باشد. این تکنیک امکان تفکیک واحدهای فولیکولی از نوار دهنده، بدون آسیب دیدن یا شکسته شدن آنها را فراهم می آورد. در طول تشریح گرافت، دست نخورده نگه داشتن واحد فولیکولی کامل با توجه به تاثیر آن در به حداکثر رساندن رشد مو، حائز اهمیت می باشد. واحدهای فولیکولی دست نخورده، بیشترین حالت پر بودن در بازیابی مو را خلق می نمایند، چون حاوی ۱ تا ۴ موی کامل طبیعی می باشند.

در تکنیک FUT بعد از بی حسی موضعی در ناحیه دهنده، گرافت ها یک تکه، از ناحیه دهنده گرفته می شوند و سپس با بخیه بسته می شوند. در این تکنیک، دوره بهبود طولانی تر بوده و جای زخم آشکاری در ناحیه دهنده باقی می ماند.

کاشت مو به روش FUT چه مزایا و معایبی دارد ؟

مزیت ها :

 • در این روش فولیکول های پیوندی با سرعت بیشتری برداشت می شوند
 • به سبب سرعت بالا در برداشت و کاشت فولیکول ها ، احتمال آسیب دیدگی و مرگ آن ها کمتر است.
 • نسبت به سایر روش ها هزینه کمتری دارد
 • ریسک خطا جراحی در روش FUT پایین تر است

معایب :

 • احتمال بر جای ماند اسکار در محل برداشت فولیکول مو
 • این روش به نسبت تهاجمی بوده و دوره نقاهت آن طولانی تر است
 • محدودیت های ورزشی و فعالیتی باید به مدت بیشتری ادامه پیدا کنند ( حداقل دو ماه )
 • کسایی که پوست سرشان سفت است نمی توانند به این روش کاشت مو را انجام دهند.
 • برداشت مو از دیگر نواحی بدن امکان پذیر نیست
 • افرادی که در گذشته زخم های گوشتی داشته اند ، نمی توانند با روش FUT کاشت مو انجام دهند.

fue-fut -راز جراحی

روش کاشت مو fue

برش واحد فولیکولی ( FUE ) روش استخراج یا برداشت مو از ناحیه دهنده در یک روند کاشت موی فولیکولی می باشد. در جراحی FUE، ابزاری برای ایجاد برش دایره ای شکل کوچک در پوست در اطراف واحد فولیکولی و جدا کردن آن از بافت اطراف مورد استفاده قرار می گیرد. سپس این واحد مستقیماً از پوست سر جدا شده و یک سوراخ کوچک باز را بر جای می گذارد.

این فرایند تا زمانی که واحدهای فولیکولی کافی برای بازیابی موی برنامه ریزی شده، برداشت شود، تکرار می گردد. این فرایند تقریباً یک تا دو ساعت طول کشیده و در بیش از یک جلسه انجام می شود. گاهی جلسات در طول روزهای متوالی برگزار می شوند. زخم های ناحیه دهنده تقریباً ۱ میلی متر بوده و در طول یک دوره ۷ تا ۱۰ روزه به طور کامل بهبود می یابند و جای زخم های سفید کوچکی را که در پوست پشت سر پنهان می شوند را بر جای می گذارند.

این روش برداشت مو از ناحیه دهنده، واحدهای فولیکولی را مستقیماً به صورت یک به یک از پوست سر بر می دارد. همین ویژگی، کاشت موی FUE را از روش های کاشت فولیکولی سنتی (FUT ) متمایز نموده است.

قبل از برداشت گرافت ها، نواحی ریز گیرنده با استفاده از ابزار سوزن مانند با نوک ریز، در بخش بدون موی سر ایجاد می شود. واحد های فولیکولی در ناحیه گیرنده قرار داده شده و واحدهای فولیکول های موی سالم در آنجا شروع به رشد می کنند. خلق نواحی گیرنده و قرار دادن گرافت های واحد فولیکولی، الزاماً در دو روند FUE و FUT یکسان می باشد. تفاوت در شکل ظاهری ناحیه دهنده و کیفیت و کمیت گرافت های به دست آمده در هر تکنیک نهفته است.

در تکنیک FUE، گرافت ها به صورت تک به تک جمع آوری شده و در ناحیه مورد نیاز کاشته می شوند. در این تکنیک به دلیل عدم نیاز به بخیه در ناحیه دهنده هیچ جای زخمی بر جای نمی ماند. بنابراین تکنیک FUE به شکلی منصر بفرد در سال های اخیر شهرت یافته است. بعد از ۷ روز ریکاوری، روند بدون بر جای ماندن اثری بر روی پوست، تکمیل می شود.

کاشت مو به روش FUE ، چه مزایا و معایبی دارد ؟

مزیت ها :

 • در مقایسه به تکنیک FUT ، این روش کم تهاجم تر بوده و طبیعتاً دوره نقاهت کوتاه تری دارد
 • متقاضیان متحمل درد بسیاری نخواهند شد
 • روش FUE برای کسانی که پوست سرشان منعطف نیست و سابقه ایجاد زخم های گوشتی دارند ، مناسب است
 • به کمک این متد برداشت فولیکول های مو از دیگر قسمت های بدن امکان پذیر است.
 • مدت کوتاهی بعد از عمل ، فرد می تواند تمرینات سبک ورزشی را آغاز کند.
 • عدم تشکیل  اسکار ، عدم خونریزی و عدم نیاز به بخیه از دیگر مشخص های برتر تکنیک مذکور هستند.

معایب :

 • برداشت فولیکول ها با سرعت پایینی انجام می شود. به این خاطر که برداشت ها به صورت واحدهای جداگانه بوده و دقت جراح باید بسیار بالا باشد.
 • کاشت مو به روش FUE ممکن است در چند جلسه انجام شود ؛ زیرا نمی توان در یک جلسه با بکارگیری این متد تعداد واحدهای پیوندی زیادی برداشت کرد.
 • فولیکول های خارج شده از پوست سر ، ممکن است مدت طولانی تری در محیط بیرون باقی بمانند ؛ از این بابت احتمال آسیب دیدن ان ها افزایش می یابد.
 • برداشت فولیکول های پیوندی از نواحی نزدیک به هم در پوست سر امکان پذیر نیست.

تکنیک FUSS

کاشت مو به روش جراحی نوا واحد فولیکولی ( FUSS) تکنیکی قدیمی تر برای استخراج موی دهنده می باشد، که در آن جراح یک نوار خطی از مو و بافت را از پوست پشت سر استخراج می کند. این بافت با استفاده از تکنسین های جراحی به فولیکول های مجزا تشریح شده و در ناحیه کم مو یا فاقد مو قرار داده می شود. در این میان، زخم ها با استفاده از بخیه ها بسته می شوند. برای آگاهی بیشتر میتوانید به مقاله انواع روش کاشت مو مراجعه کنید تا توضیحات کامل تری را مشاهده کنید.

کاشت مو به روش SUT

تکنیک SUT کاشت مو با تکنیک FUE مشابه است. منتها در این روش برای برداشت فولیکول های مو از ابزارهای جدید و اتوماتیک استفاده میشود. بدین ترتیب به کمک روش SUT احتمال خطا انسانی کاهش می یابد ، آسیب کمتری به فولیکول ها وارد می شود و چنانچه در یک بخش از پوست سر ، تراکم کافی وجود داشته باشد می توان بیش ۱۴۰۰۰ فولیکول پیوندی برداشت کرد. تکنیک SUT ، پروسه ای کم تهاجم تلقی می شود که دوره ریکاوری پس از آن نیز کوتاه بوده و دشواری چندانی ندارد. روند بهبودی منافذ ایجاد شده در محل برداشت و کاشت مو ، یک تا دو هفته زمان می برد و در نهایت اسکار و زخمی بر جای نمی گذارد. به لحاظ هزینه نیز به جهت آن که از ابزارهای اتوماتیک استفاده می شود ، در مقایسه با تکنیک های FUT و FUE ، به مراتب مبلغ پرداختی آن بیشتر خواهد بود. مهارت جراح برای بکارگیری این تکنیک بسیار حائز اهمیت است و چنانچه فرد از تخصص کافی برخوردار نباشد ، احتمال بروز مشکل نیز افزایش می یابد.

باورهای غلط و حقایق کاشت مو

باورهای غلط و حقایق کاشت مو - راز جراحی

مزایای کاشت مو

جراحی کاشت مو، زندگی افراد را تغییر داده و به جوان تر بنظر رسیدن آنها کمک می کند. همه افرادی که موی خود را از دست داده اند، اکنون می توانند فرایند ریزش مو طاسی را معکوس نمایند. بسیاری از این افراد به دلیل از دست دادن حجم زیادی از موی خود، اعتماد به نفس شان را از دست داده اند. کاشت مو می تواند زمان را سال ها به عقب بازگردانده و راه حل شگرفی را در اختیارتان قرار دهد. اکنون به بحث درباره برخی مزایای کاشت مو می پردازیم:

 • فرایند طبیعی

برخی افراد به فرایند کاشت مو بعنوان یک روند خطرناک نگاه می کنند. ولی به ادعای متخصصان علم پزشکی، این تصور غلط بوده و کاشت مو کاملاً بی خطر و طبیعی است. هیچ ماده شیمیایی یا دارویی که به مو آسیب بزند در این روند وجود ندارد.

 • رفع طاسی

وقتی شما کاشت مو را انجام می دهید، با مشکلات مرتبط با مو خداحافظی می کنید. دیگر نگران ایجاد نقطه های بدون مو در سر خود نیستید، چون جراحی کاشتن مو، مشکل شما را حل کرده است. نتایج حاصل از کاشت مو بسیار موثر بوده و دیگر شاهد طاسی سر خود نخواهید بود. رشد مو بعد از کاشت، به کیفیت اولیه نمی باشد ولی بسیار نزدیک به آن است.

 • بهبود چهره

افرادی که در سنین پایین طاس می شوند، عمدتاً از سوی دیگران به یک شیوه منفی نگریسته می شوند. گاهی از سوی همکاران و سایرین مورد تمسخر قرار می گیرند. این امر می تواند باعث نارضایتی از ظاهرتان شده و حس پیری را درشما ایجاد نماید. جراحی کاشت مو می تواند این مشکل را درمان نموده و چهره ای بهتر را به شما هدیه دهد.

 • نیاز به نگهداری اندک

مزیت دیگر جراحی کاشت مو این است که موهای بدست آمده، بسیار قابل مدیریت کردن می باشند. موهای کاشته شده مثل موهای طبیعی تان رشد کرده و برای حفظ تراکم آنها، شامپو یا ماده شیمیایی خاصی مورد نیاز نمی باشد. همچنین مراجعه مکرر به پزشک نیز مورد نیاز نبوده و در تمام طول عمر شما ماندگار خواهد بود.

 • مقرون به صرفه بودن

افراد باید ویژگی مقرون به صرفه بودن این روش را در نظر داشته باشند. اگر شما هزینه درمان های دیگر را در نظر بگیرید، متوجه می شوید که آن هزینه ها هرچند کم، ولی پایان ناپذیر هستند. در طول یک دوره زمانی طولانی، هزینه راه حل های موقتی از هزینه کاشت مو فراتر می رود. اگر می خواهید یک راه حل دائمی و دراز مدت برای طاسی خود بیابید، جراحی کاشت مو را مد نظر قرار دهید.

چه کسانی می توانند کاندیدای خوبی برای کاشت مو باشند ؟

برای این که بدانید شما یک داوطلب مناسب برای پروسه کاشت مو هستید یا خیر ، مواردی که در زیر متذکر شده ایم را در خود بررسی کنید :

عموماً افرادی که در یک بازه تدریجی ۵ ساله ، ریزش مو چشمگیری داشته اند، می توانند کاشت مو انجام دهند.  البته این افراد بایستی در محل برداشت یا همان بانک مو ، به میزان کافی فولیکول سالم برای پیوند داشته باشند و همچنین روند ریزش موهایشان متوقف شده باشد.

کسانی که بیماری ، روندهای درمانی و مصرف داروهای خاص ، شرایط پر استرس و پر فشار زندگی و سبک زندگی ناسالم دلیل ریزش مو شدید آن ها نباشند.

کسانی که راه های مختلف غیر جراحی را برای توقف ریزش مو و رشد مجدد موها امتحان کرده اند اما نتیجه ای نگرفته اند.

کسانی که از طاسی و نازکی تار موهایشان خسته شده اند و به دنبال ایجاد تغییر در ظاهر خود هستند.

افرادی که به سبب حوادثی همچون سوختگی ، بخشی از موهای سر خود را از دست داده اند.

و در نهایت این افراد باید همگی از سلامت مطلوبی برخوردار بوده و ترجیحاً به بیماری خاص و سخت علاجی مبتلا نباشند. همچنین متقاضیان بایستی نسبت به نتایجی که حاصل می شوند ، دیدگاه معقول و واقع بینانه ای داشته باشند.

مراحل کاشت مو - راز جراحی

مراحل کاشت مو

۱ . آماده شدن برای کاشت مو

درمرحله اولیه جراحی کاشت مو طبیعی ، فولیکول های مو از پشت سر برداشته شده و در ناحیه طاس قرار داده می شود.

۲ . اصلاح ناحیه دهنده

قبل از شروع جراحی، ناحیه دهنده اصلاح می شود.

۳ . آماده شدن ناحیه دهنده برای جراحی

بعد از اینکه مو در ناحیه دهنده اصلاح شد، ناحیه تحت بی حسی موضعی قرار می گیرد.

۴ . برداشت بافت ناحیه دهنده و بخیه کردن آن

بافت ناحیه دهنده که حاوی فولیکول های موی مقاوم می باشد، با روش جراح برداشته شده و ناحیه دهنده بخیه زده می شود.

۵ . شانه کردن مو بر روی ناحیه بخیه شده

بخیه ها در ناحیه دهنده در زیر موهایی که از اطراف بر روی آن شانه شده اند، پنهان می شود. این بخیه ها تقریباً ده روز بعد از کاشت مو کشیده می شوند.

۶ . تقسیم بافت دهنده به گرافت های واحد فولیکولی

میکروسکوپ های توسط تکنسین های جراحی برای مشاهده بافت دهنده و تشریح و آماده سازی گرافت های موی واحد فولیکولی، مورد استفاده قرار می گیرد.

۷ . آماده شدن ناحیه گیرنده طاس

بعد از بی حسی موضعی ناحیه تحت درمان، ناحیه گیرنده طاس برای فرایند جراحی آماده می شود. اصلاح یا برداشت مو در بالای ناحیه گیرنده، مورد نیاز نمی باشد.

۸ . ایجاد برش در ناحیه گیرنده

گرافت های واحد فولیکولی در برش های ریزی که با یک الگوی نامنظم در ناحیه گیرنده ایجاد شده اند، قرار داهد می شوند.

۹ . قرار دادن گرافت ها بر اساس تراکم آنها

کوچک ترین گرافت ها ( ۱ یا ۲ عدد ) در جلوی خط رشد مو قرار داده شده و ۳ تا ۴ گرافت ( متراکم تر از ۱ تا ۲ گرافت ) در پشت آنها قرار می گیرد.

۱۰ . بلافاصله بعد از کاشتن مو

بعد از جراحی کاشت مو، برش های ریز با موهای کوتاه در ناحیه جراحی شده سر بیمار، قابل مشاهده می باشد.

۱۱ . بستن ناحیه جراحی کاشت مو

آثار بر جای مانده از برش ها، به طور طبیعی بهبود یافته و قرمزی ناحیه گیرنده، در طول یک هفته به صورت خود به خود ناپدید می شود.

چقدر زمان می برد تا نتیجه نهایی کاشت مو پدیدار گردد ؟

همه ما زمانی که برای انجام پروسه ای اقدام می کنیم ، بی صبرانه منتظر دیدن نتیجه حاصل از آن هستیم اما در خصوص فرایند کاشت مو بهتر است این مسئله را به ذهن خود بسپارید که نتیجه گرفتن از این روند تدریجی بوده و به زمان نیاز دارد. پس پیش از انجام آن خودتان را به لحاظ ذهنی آماده کنید . البته عواملی نیز در این امر دخیل هستند و رعایت برخی نکات نتیجه گیری از این فرایند را تسریع می کند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

یکی از عواملی که بسیار در نوع نتیجه گرفتن شما از روند مذکور دخالت داشته و بارها به آن اشاره شده است ، پزشک یا کلینیکی است که به ان مراجعه می کنید و دستورالعمل مراقبتی که آنان در اختیارتان قرار می دهند. برای آن که بعد از کاشت روند رشد موها سریع تر اتفاق افتد بایستی رژیم غذایی متعادلی داشته باشید همیشه بدن تان را هیدراته نگه دارید. همچنین ماساژ منظم پوست سر ، جریان خون را در آن ناحیه تحریک می کند. همچنین اثبات شده است که مصرف ماینوکسیدیل در ۲ الی ۶ ماه اول می تواند در رشد سریع موها تاثیرگذار باشد.

لازم به ذکر است که میزان سرعت رشد موها ، به ناحیه کاشت نیز بستگی دارد. موهای پیوند زده شده در بخش جلویی بسیار سریع تر از موهای کاشت شده در قسمت تاج سر ، رشد می کنند. طبق برخی از مطالعات انجام شده رشد کامل موها در نواحی مختلف سر با حداقل جریان گردن خون در ان ناحیه ، حدود ۲۴ ماه به طول می انجامد.

عوارض کاشت مو

عوارض کاشت مو سر معمولاً جزئی بوده و ظرف چند هفته فروکش می کند.

این عوارض جانبی عبارتند از:

 • خونریزی
 • عفونت
 • تورم پوست سر
 • کبودی اطراف چشم ها
 • تشکیل پوسته در ناحیه ای از پوست سر که مو از آن برداشته شده یا در آن کاشته شده است
 • بی حسی ناحیه درمان شده پوست سر
 • التهاب یا عفونت فولیکول های مو
 • ریزش موقتی موهای کاشته شده
 • دسته های مو با شکل غیر طبیعی

کاشت مو برای کسانی که بانک مو ندارند :

BHT (استفاده از موی بدن برای کاشت موی سر) تکنیکی است که در آن همان تکنیک FUE استفاده می شود و تنها تفاوت این است که با توجه به عدم وجود بانک مو در پشت سر بیمار، موی مورد نیاز برای کاشت، از بدن شخص تهیه می شود. این بانک مو می تواند موی ریش، قفسه سینه، کمر، ناحیه شکم، پاها و بازوها باشد. بعد از برداشت گرافت ها از هر یک از این نواحی، کاشت در ناحیه طاس بدن انجام می شود.

BHT تنها در افرادی مورد استفاده قرار می گیرد که از طاسی مفرط رنج می برند یا منبع مو در پشت سر آنها بسیار کم بوده یا موی های واقع در ناحیه پشت سر، بسیار ضعیف می باشند. بنابراین این تکنیک افق روشنی برای حتی آندسته از افرادی است که به شدت دچار ریزش مو می باشند.

مزایای کاشت موی سر با استفاده از موی بدن ( BHT )

افرادی که از طاسی مفرط رنج می برند، بعد از امتحان کردن توام با شکست روش های سنتی برای کاشتن مو، امید خود را از دست می دهند. ولی خبر خوش برای این دسته از افراد این است که تکنیک BHT می تواند موی از دست رفته آنها در ناحیه سر را بازیابی کرده و آنها را از دغدغه مشکلات ناشی از طاسی نجات دهد. استفاده از روند BHT، نتایج قابل ملاحظه ای را نشان می دهد، ولی انتخاب صحیح بیماران بسیار حائز اهمیت است. این تکنیک تنها باید برای افرادی که دچار طاسی شدید بوده و در پشت سر خود، موی کافی برای استفاده بعنوان بانک مو در اختیار ندارند، استفاده شود.

اقدامات قبل از کاشت مو راز جراحی

اقدامات قبل از کاشت مو

کاشت مو روندی است که در آن یک جراح پلاستیک یا یک متخصص پوست و مو، موهای نواحی دیگر سر را بمنظور بازیابی موهای از دست رفته، به ناحیه طاس شده سر انتقال می دهد.

جراح معمولاً مو را از ناحیه پشت سر که سرعت ریزش مو در این ناحیه کندتر بوده و موها در این ناحیه از پوست سر قوی تر هستند، به جلوی سر انتقال می دهد.

جراحی کاشت مو اغلب در کلینیک تخصصی کاشت مو یا در مرکز مجهز به تجهیزات مورد نیاز برای کاشت موف انجام شده و معمولاً برای اجرای این روند، از بی حسی موضعی استفاده می شود.

الگوی طاسی عامل اصلی اکثر ریزش های مو می باشد. این موضوع بیشتر به عوامل ژنتیکی نسبت داده می شود. برخی فاکتورهای دیگر تاثیر گذار بر روی بروز این روند، شامل موارد زیر می باشد:

 • رژیم غذایی
 • استرس
 • بیماری
 • بهم ریختگی هورمون
 • داروها

امروزه افراد در هر جایی به دنبال زیبایی هستند و کاشت مو نیز یکی از مهم ترین آنها می باشد که در آن، موی از دست رفته، بازیابی شده و چهره ای جذاب دوباره به فرد بازگردانده می شود.

موفقیت هر عمل جراحی تا حد زیادی به رعایت دستورالعمل های پزشکی وابسته است؛ بنابراین ما در اینجا قصد داریم برخی از اقدامات لازم الاجرا قبل از جراحی کاشت مو را در اختیار شما قرار دهیم. اگر نسبت به این اقدامات، دقت و حساسیت لازم را به خرج ندهید، نتیجه درمان شما با شکست روبرو خواهد شد.

۱ . انتخاب مرکز خوب برای کاشت مو

بهتر است در زمان اقدام برای کاشت مو، به یک جراح که در این زمینه درمان، از شهرت زیادی برخوردار است، مراجعه کنید. در جلسه مشاوره، کلیه مشکلات و عوارض جانبی که ممکن است بعد از جراحی برای بیمار اتفاق بیافتد، به بیمار اطلاع رسانی می شود.

ما فراموش نکرده ایم در افرادی که اقدام به جراحی کاشت مو می کنند، ناحیه دهنده مو محدود است. اگر اولین روند کاشت مو به دلیل بد اجرا شدن روند یا بی تجربه بودن پرسنل، با شکست روبرو شود، شاید برای تکرار روند برای دومین بار، ناحیه دهنده مویی باقی نمانده باشد. بنابراین تجربه جراح قطعاً از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

۲ . از نوشیدنی های الکلی دور بمانید.

جراح به همه بیماران توصیه می کند تا حداقل یک هفته قبل از پیوند مو، بنا به دلایل زیر از مصرف مشروبات الکلی دوری کند:

 • افزایش احتمال خونریزی
 • احتمال بروز عفونت و التهاب در طول دوره ریکاوری
 • آسیب پذیر شدن در برابر درد در طول جراحی
 • محدود شدن جریان خون در برخی نواحی سر و پوست سر و در نتیجه کاهش جریان خون در گرافت های تازه کاشته شده و افزایش احتمال ایجاد نتیجه نامطلوب بعد از جراحی

۳ . از استعمال سیگار دوری کنید.

اگر کاشت مو انجام می دهید، تا جایی که می توانید حداقل به مدت یک هفته قبل از کاشتن مو، از استعمال سیگار دوری کنید. سیگار کشیدن، نه تنها برای سلامت عمومی فرد مضر است بلکه می تواند تاثیرات معکوسی در نتیجه جراحی بر جای گذارد. تاثیرات استعمال سیگار در کاشت مو شامل موارد زیر می باشد:

 • گردش خون ضعیف
 • تضعیف پوست برای بهبود زخم و طولانی شدن دوره بهبود
 • افزایش احتمال خونریزی در طول جراحی
 • کاهش احتمال زنده ماندن گرافت ها به دلیل کاهش تامین اکسیژن و مواد مغذی

۴ . مصرف آسپرین را متوقف کنید.

شما باید مصرف آسپرین و کلیه محصولات حاوی این ماده را قبل از روند، ترک کنید. آسپرین باعث افزایش احتمال خونریزی در طول کاشت مو می شود.

۵ . چای سبز یا مکمل های غذایی میل نکنید.

شما باید مصرف برخی مواد از قبیل چای سبز و برخی مکمل های غذایی، ویتامین ها و داروهای گیاهی را حداقل دو هفته قبل از کاشت مو کنار بگذارید. این داروها باعث افزایش احتمال خونریزی و کاهش پایداری فولیکول های مو در پوست سر می شوند

۶ . از مصرف محصولات حاوی مینوکسیدیل خودداری کنید.

هر نوع لوسیون، شامپو یا داروی حاوی مینوکسیدیل، که به توقف ریزش مو کمک می کند باید حداقل یک ماه قبل از کاشت مو کنار گذاشته شود. این ماده باعث افزایش گردش خون و جریان آن به پوست سر شده و در نتیجه می تواند خونریزی در طول درمان را افزایش دهد.

۷ . در زمان حضور در محل درمان، لباس های راحت بپوشید.

۸ . قبل از جراحی خوب بخوابید.

۹ . موهایتان را کوتاه نکنید.

این کار درست قبل از شروع روند در محل درمان انجام خواهد شد. تراشیدن مو کمک می کند تا بتوان بانک مو را بهتر ارزیابی نموده و تعداد فولیکول هایی که می توان از ناحیه دهنده تهیه نمود را تعیین کرد.

۱۰ . در صورت ابتلا به بیماری یا هرگونه مداخلات قبلی، حتماً پزشک را در جریان قرار دهید.

پروسه ریکاوری کاشت مو به چه صورت است ؟

ریکاوری کاشت مو - راز جراحی

به عنوان یک متقاضی برای عمل کاشت مو باید بدانید که دوره نقاهت این پروسه به چه صورت است و چه چیزی در این بازه در انتظار شماست. در مرحله ریکاوری انتظار می رود پوست سر نسبت به لمس حساس شود و خارش ، سوزش ، التهاب  و کمی درد در هفته های ابتدایی بعد از پروسه نمود پیدا کنند. اما به طور متوسط بیماران تنها بروز علائم خفیفی را تا یک الی دور روز بعد از کاشت گزارش داده اند. شماری از افراد به جهت کاهش شدت علائم از داروهای مسکن همچون آسپرین ، ایبوپروفن  و ناپروکسن استفاده می کنند. در نهایت بهترین راه برای رفع اثرات جانبی و به حداقل رساندن درد ناشی از کاشت ، این است که به دستورالعمل هایی که دکتر برایشان شرح می دهد به طور کامل عمل کنند. بدین ترتیب پوست سر نیز زودتر و بهتر بهبود می یابد.  در ادامه به طور کامل مراقبت های بعد از کاشت مو را توضیح می دهیم. اما اول از همه می خواهیم توضیح دهیم که در هر بازه زمانی دوره ریکاوری چه اتفاقی می افتد.

بعد از ۲۴ ساعت از پروسه ، برخی از پزشکان توصیه می کنند که به جهت شستن موها و محل جراحت ها به مطب یا کلینیک مراجعه کنند. تعداد زیادی از افراد هم می توانند به محل کار بروند ؛ منتها نباید کارشان شامل فعالیت های فیزیکی باشد. از همان روز بعد از کاشت مو ، پروسه ترمیم در محل برداشت و پیوند فولیکول ها آغاز می شود. به طور معمول برای اینکه زخم ها هر چه سریع تر بهبود پیدا کنند ، پزشک پماد مخصوصی تجویز می نماید که باید از ان استفاده کنید. از ۲۴ ساعت اول تا چند هفته بعد ، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید ان هم به طور مستقیم ، اجتناب کنید و بدون مشورت با پزشک خود از هر محصولی برای شستن یا حتی تقویت موهایتان استفاده نکنید.

در روز دوم از دوره نقاهت ممکن است ناحیه پیشانی شما کمی متورم شود و به مدت چند روز به همین صورت باقی بماند. دکتر برای رفع این مورد داروهایی تجویز می کند و یک سری راه کار موثر در کاهش ورم را نیز به شما ارائه می دهد.

با سپری شدن ۲ هفته ، متوجه می شوید که تار موهای کاشته شده ، ریزش پیدا می کنند که امر طبیعی در سیکل کاشت مو محسوب می شود. اما نگران فولیکول های پیوندی نباشید. آن ها سالم بوده و در سر جای خود باقی می مانند. پس از گذشت دوره نهفتگی ، رشد مجدد فولیکول های جدید طی ۴ الی ۵ ماه آغاز می گردد.

پس از یک ماه ، تمایز میان موهای اصلی و موهای کاشته شده در نواحی مختلف پوست سر ، تا حد زیادی از بین می رود. هر چه زمان بیشتری بگذرد ،  تشخیص و تفکیک موهای جدید و قدیم از یکدیگر سخت تر می شود. ادامه دادن روتین ورزشی تان در این مرحله از دوره ریکاوری ، مجاز است. البته همچنان در این مقطع ریزش مو ادامه دارد.

بعد از سه ماه ، در محل ورود گرافت ها به پوست سر ، ممکن است شاهد برآمدگی های جوش مانندی باشید. این مورد بدان معناست که تارهای مو به سمت سطح پوست سر حرکت کرده اند. کمپرس گرم می تواند باعث تسکین جوش های کف سر شود. هر چند نمود یافتن این برامدگی های جوش مانند در پروسه ریکاوری کاشت مو ، امری رایج است؛ اما اگر فردی شاهد چنین مواردی نبود به این معنا نیست که رشد تارهای مو متوقف شده است.

در بازه ۴ الی ۹ ماه بعد از عمل ، رشد موهای جدید به طور معمول آغاز می شود ؛ به گونه ای که حدود ۶۰ درصد از تار موهای پیوندی قابل مشاهده خواهند بود. در رشد اولیه تار موها مانند مو بچه نازک هستند اما با گذر زمان ضخامت آن ها افزایش پیدا می کنند. امکان دارد همچنان برآمدگی های جوش مانند وجود داشته باشند که خود به خود با گذشت زمان بر طرف می شوند. اگر این برآمدگی ها دردناک باشند ، همانطور که گفته شد می توانید از کمپرس گرم برای التیام درد کمک بگیرید. پس از یک سال ، رشد موهای جدید کامل شده و ظاهر جدیدی برایتان به همراه دارد.

مراقبت های بعد از کاشت مو

همانطور که گفتیم مراقبت های بعد از پیوند مو می تواند تاثیر زیادی در نتیجه ای که حاصل می شود ، داشته باشند ؛ از این بابت در ادامه به یکسری از مهم ترین بایدها و نبایدهای بعد از کاشت مو اشاره می کنیم. اگر قصد انجام این پروسه را دارید ، این بخش از مقاله راز جراحی را با دقت بخوانید !

بعد از کاشت مو نباید این کارها را انجام دهید :

۱ . خوابیدن به حالت صاف

به منظور کمک به کاهش ورم ایجاد شده ، بایستی در حالتی استراحت کنید یا بخوابید که سرتان نسبت به بدن و زمان ، کمی بالاتر قرار گرفته باشد. برای اینکار می توانید بیش از یک بالش را زیر سر قرار دهید. بهتر است این نحوه خوابیدن را به مدت ۷ روز ادامه دهید.. البته امکان دارد که برخی افراد در کمتر از ۷ روز به حالت نرمال بازگردند یا به طور کلی دچار تورم زیادی نشوند. در شرایطی که در نواحی اطراف پیشانی فشاری را احساس نکنید ، می توانید به حالت نرمال بخوابید.

۲ . عدم توجه به داروها و نحوه مصرف آن ها

یکی از اشتباه و نادرست ترین کارهایی که می توانید بعد از کاشت مو انجام دهید این است که مصرف داروهایتان را جدی نگیرید. آنتی بیوتیک ها برای آن که موثر واقع شوند بایستی درست سر وقت تعیین شده مصرف شوند ؛ بدین نح از بروز عفونت جلوگیری می شود. دقت داشته باشید که بیش از اندازه نوعی از دارو را مصرف نکنید. در صورت دستور پزشک ، داروهایتان را همراه با وعده غذایی بخورید ؛ زیرا مصرف بعضی از آن ها مانند داروهای مسکن ، با شکم خالی موجب بروز برخی از مشکلات گوارشی می شوند.

۳ . عدم استفاده از کمپرس یخ

این احتمال وجود دارد که شماری از افراد بعد از کاشت مو در نواحی مربوطه تورم را تجربه و احساس کنند. تعدادی از پزشکان تاکید دارند که در این شرایط برای پایین آوردن ورم کمپرس یخ را به مدت ۲۰ الی ۳۰ دقیقه به طئر دقیق بالا ابروهایتان نگه دارید. حتی اگر ورمی نداشتید استفاده از کمپرس یخ ۳ الی ۴ روز بعد از کاشت نیز می تواند به التیام هرگونه درد و ناراحتی کمک کند.

۴ . مالش و سایش موها یا دوش گرفتن

در بازه ۴۸ ساعت اولیه بعد از پروسه کاشت مو ، نباید سر و موهایتان را بشویید اما در روز سوم مجاز به انجام این کار هستید. دقت داشته باشید که نباید هنگام شستن موها با فشار و خشونت رفتار کنید و همچنین فشار آب را مستقیما بر روی کف سر اعمال نکنید.

۵ . رنگ کردن موها

تا هفته چهارم دوره نقاهت اجازه ندارید موهایتان را رنگ کنید. اگر تمایل به انجام ان دارید باید مدتی پیش از پروسه کاشت مو در جهت آن اقدام کنید. تا الان گزارشی مبنی بر بروز مشکل به سبب رنگ کردن موها پیش از فرایند کاشت ارائه نشده است. اما چنانچه این امر بعد از کاشت مو ، پیش از مدت معین شده به انجام رسد ، مواد و ترکیبات شیمیایی رنگ مو می توانند میزان موفقیت آمیز بودن پروسه کاشت را پایین آورند. به طور کلی برای چند هفته بعد از پیوند ، تارهای مو ضعیف و شکننده هستند و باید به خوبی از آن ها مراقبت شود.

۶ . داشتن رابطه جنسی

تا هفت روز پس از کاشت مو بایستی از هر گونه فعالیت و رابطه جنسی فاصله بگیرید. زیرا در حین رابطه جنسی ، فشار خون و ضربان قلب بالا می روند. بالا رفتن جریان خون در نواحی کاشت واحدهای فولیکولی ممکن است تاثیرات مثبتی همچون تسریع روند ریکاوری را به همراه داشته باشد اما تکان و تحرک بیش از حد و تعریق به سبب آن یا لمس موها حین رابطه می تواند ریسک تشکیل اسکارهای پوست و عفونت را بالا ببرد.

۷ . مصرف الکل و سیگار

نوشیدنی های الکلی باعث دهیدراته شدن بدن می شوند. همانطور که اشاره کردیم حفظ آب بدن به حفظ سلامتی آن و کوتاه تر شدن دوره ریکاوری کمک می کند. بر این اساس در صورت مصرف مشروبات الکیلی پیش از بهبودی کامل باعث می شوند که دوره ریکاوری آهسته و کند تر سپری شود. همچنین این نوشیدنی ها به طرز خطرناکی فشار خون را بالا برده و فراورده های خونی و مواد مغذی حیاتی که را که پوست سر برای ترمیم و احیا به آن نیاز دارد را کاهش می دهد. لازم است تا ۵ روز اول هیچ نوشیدنی حاوی الکلی را مصرف نکنید.

سیگار و دخانیات نیز عملکردی مشابه با مشروبات الکلی دارندو ماده نیکوتینی که در ترکیبات آن ها وجود دارند ، باعث کند شدن روند ترمیم بدن شده و ریسک وقوع عفونت را بالا می برد. به همین خاطر جراح توصیه می کند اگر سیگاری هستید ، مدتی پیش از جراحی کاشت مو این عادت را ترک کنید.

آیا برای کاشت مو محدودیت سنی در نظر گرفته می شود ؟

تاکنون دلیل علمی و موثقی برای اینکه یک رده سنی را به طور مشخص برای کاشت مو اعلام کنند ، ارائه نشده است. با اینحال به این خاطر که باید بعد از توقف ریزش مو برای کاشت اقدام کرد ، گفته می شود بعد از ۳۰ سالگی نتایج بسیار مطلوب تری از روند مذکور حاصل می شود. زیرا ریزش مو به طور معمول از دهه ۲۰ سالگی شروع شده و تا سی سالگی ادامه دارد و بعد از آن متوقف می شود.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

آخرین مقالات

ایران رکورد کاشت مو در جهان را شکست

ایران رکورد کاشت مو در جهان را شکست

ایران رکورد کاشت مو در جهان را شکست ! شنیدن این جمله برای همه ما خصوصاً اگر از متقاضیان کاشت مو باشیم می تواند بسیار هیجان انگیز و جذاب باشد. اگر با سایت راز جراحی آشنایی داشته باشید می دانید که ما همواره به دنبال مطالبی هستیم که کامل ترین اطلاعات را در هر مورد در...

مقالات پربازدید

درخواست مشاوره

نام و نام خانوادگی(*)
جنسیت(*)

پرسش و پاسخ تکمیلی

4.5 51 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
85 نظرات
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
مریم
مریم
10 ماه قبل

شما کدوم روش کاشت مو رو توضیه میکنید؟

کامران
کامران
3 ماه قبل
پاسخ به  مریم

کاشت مو از چند سالگی انجام میشه؟

بهرام سلطانی
بهرام سلطانی
10 ماه قبل

سلام برای کچلی سکه ای کدوم روش کاشت مو بهتر هست؟

الناز رازی
الناز رازی
10 ماه قبل

مقاله کاشت مو واقعا جامع و کامل بود
موفق باشید

اکبر حاجیان
اکبر حاجیان
10 ماه قبل

بعد از کاشت مو چه مواردی رو باید رعایت کنیم؟

مانی راسخ
مانی راسخ
10 ماه قبل

سلام آیا جای سوختگی رو هم میشه کاشت مو انجام داد؟

ارش بیگی
ارش بیگی
10 ماه قبل

بهترین سن برای کاشت مو چندسالگی؟

ثریا
ثریا
10 ماه قبل

کاشت ابرو هم انجام میدین؟؟

آتنا ملکی
آتنا ملکی
10 ماه قبل

با بیهوشی انجام میشه یا بی حسی

محمدرضا
محمدرضا
10 ماه قبل

بعد از کاشت مو دیگه ریزش مو نداریم؟

امیر عبدالهی فرد
امیر عبدالهی فرد
10 ماه قبل

بعد از کاشت مو میتونم موهامو کوتاه کنم؟

مرضیه اسدی
مرضیه اسدی
10 ماه قبل

کاشت مو برای خانم ها چقدر هست؟

امین بهادری
امین بهادری
10 ماه قبل

علت پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو چیه؟

اسماعیل سالاری
اسماعیل سالاری
10 ماه قبل

هزینه کاشت مو چقدر هست؟

فاطمه اکبری
فاطمه اکبری
10 ماه قبل

هزینه کاشت مو چنده؟

بابک رسولی
بابک رسولی
10 ماه قبل

عرض خسته نباشید حضور تیم خوب راز جراحی و تشکر بابت مطالب خوبتون. بعد از کاشت مو سرعت رشد موها کمتر میشه؟و اینکه موها ممکنه دوباره ریزش پیدا کنن؟

بابک رحیمی
بابک رحیمی
10 ماه قبل

بهترین روش کاشت مو چیه؟

سینا براتی
سینا براتی
10 ماه قبل

سلام علت دون دون شدن پوست بعد از کاشت مو چیه؟

سمانه نجفی
سمانه نجفی
10 ماه قبل

بینهایت از تیم راز جراحی ممنون بابت مطالب مفید و جامعی که در اختیار ما میگذارن، خواستم ببینم هزینه کاشت مو برای خانم ها گرونتر از آقایونه یا خیر؟

ایمان ایمانی
ایمان ایمانی
10 ماه قبل

کاشت مو با کدوم روش بهتره؟

سایه
سایه
10 ماه قبل

برای موهای کم پشت هم کاشت انجام میشه یا حتما باید کچل باشه؟

سارا دارینی
سارا دارینی
10 ماه قبل

سلام. وقت خوش. می خواستم بپرسم برای خانم ها اگر فقط بخوان بخش جلوی مو ( یعنی قسمت چتری و شقیقه ) مو کاشته بشه و موها تو این قسمت پر پشت تر بشه ، امکانش هست یا خیر؟

میلاد صالحی
میلاد صالحی
10 ماه قبل

چند روز بعد از کاشت مو میتونم برم سرکار؟

مهسا دادگر
مهسا دادگر
10 ماه قبل

کاشت موی سفید هم انجام میشه؟؟

ستاره سالمی
ستاره سالمی
10 ماه قبل

هزینه حدودی بگید

نیما
نیما
10 ماه قبل

سلام موهایی که کاشت میشه امکان داره بازم بریزه؟

میلاد نجفی
میلاد نجفی
10 ماه قبل

قیمت مو تاری چند هست؟ کاشت مو واقعا جواب میده ؟

رها شمس
رها شمس
10 ماه قبل

بعد از کاشت مو ، امکان رنگ کردن موها وجود داره؟

نازی ترابی
نازی ترابی
10 ماه قبل

چند وقت بعد از کاشت مو میشه موها رو رنگ کرد؟

مهین
مهین
10 ماه قبل

برای جلوگیری از ریزش شدید چه راه حلی دارید؟

پگاه میرزایی
پگاه میرزایی
10 ماه قبل

هزینه کاشت مو فقط قسمت شقیقه برای خانم ها حدودا چقدر هست؟

مریم حامدی
مریم حامدی
9 ماه قبل

با بی حسی انجام میشه؟

محراب طغانی
محراب طغانی
9 ماه قبل

اگه موها به هر دلیلی بعد از کاشت، بریزن. ممکنه دوباره تو همون نواحی مو رشد کنه یا نه؟

پیام اوجی
پیام اوجی
9 ماه قبل

من ۱۸ سالمه و به خاطر یه مشکل پوستی، موهای جلوی سرم خیلی از بین رفته. میتونم کاشت مو انجام بدم؟

الهام سماواتی
الهام سماواتی
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید با بی حسی انجام میشه یا بیهوشی؟

سودابه سیدی
سودابه سیدی
9 ماه قبل

برای کاشت مو خانم ها ، از کجا مو بر میدارن؟

آزیتا طهماسب
آزیتا طهماسب
9 ماه قبل

معمولا چند ساعت تایم میبره کاشت مو؟

فریما کریم آبادی
فریما کریم آبادی
9 ماه قبل

کاشت موی جلوی سر، برای پرپشت کردن حجم موی جلوی سر در خانم ها هزینه اش چقدر هست؟

محبوبه قهرمانی
محبوبه قهرمانی
9 ماه قبل

مقاله تون عالی بود

نیکتا احمدوند
نیکتا احمدوند
9 ماه قبل

بعد از کاشت مو ممکنه ریزش مو داشته باشیم؟

مهسا فاتحی
مهسا فاتحی
9 ماه قبل

برای از بین رفتن جای بخیه چه کاری بهتره انجام بدیم

فاطمه نظری
فاطمه نظری
9 ماه قبل

عالی بود و کاربردی

نرگس عزیزی
نرگس عزیزی
9 ماه قبل

سلام خسته نباشید عفونت بعد از کاشت مو طبیعیه؟

زهرا بابایی
زهرا بابایی
9 ماه قبل

هزینه کاشت مو چقدره؟

سنا چراغی
سنا چراغی
8 ماه قبل

ممنون از مقاله خوبتون

سارا بدیعی
سارا بدیعی
8 ماه قبل

سلام خسته نباشید کبودی دور چشم بعد از کاشت مو طبیعیه؟

راضیه ابراهیمی
راضیه ابراهیمی
8 ماه قبل

اگه موها کم پشت باشه جای ناحیه برداشت مو بعد از کاشت مشخصه؟

مبینا مهری
مبینا مهری
7 ماه قبل

سلام وقت خوش
کاشت مو هم ریزش داره؟

حسن پور
حسن پور
7 ماه قبل

خیلی خوب میشه

جمیله حسینی
جمیله حسینی
6 ماه قبل

کاشت مو ریزش داره؟

کیانا
کیانا
6 ماه قبل

هزینه کاشت مو چقدر؟

مقالات مرتبط

کاشت ابرو

کاشت ابرو

کاشت ابرو با هدف بازیابی موی دارای قابلیت رشد در ابروهای نازک، از دست رفته یا آسیب دیده در اثر بر جای ماندن جای زخم، بیماری، تاتو یا بسیاری علل دیگر طراحی شده است. اگر نگران وضعیت ابروهایتان هستید، این نوید را به شما می دهیم که تکنیک های پیشرفته در این زمینه، دارای...

جراحی چانه

جراحی چانه

جراحی چانه یا ژینوپلاستی، یک روند جراحی برای شکل دهی مجدد چانه از طریق بزرگ کردن با پروتز یا کوچک کردن استخوان در طی یک فرایند جراحی می باشد. جراح با اجرای روندهایی بر روی خط پایینی فک و ناحیه چانه، تناسب بخش های مختلف صورت را بهبود بخشیده و به این ترتیب به بالا رفتن...

لیفت صورت

لیفت صورت

لیفت صورت یک روند جراحی برای بالا کشیدن و محکم کردن بافت افتاده صورت جهت بازیابی چهره طبیعی تر و جوان تر می باشد. ليفت صورت اغلب به عنوان روند بازگرداندن زمان به عقب و کمک به خلق نسخه جوانتر از یک فرد، تعریف می شود. با برداشتن پوست افتاده و اضافی، صاف کردن چین های...

دریافت مشاوره رایگان
مکالمه را شروع کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم