| خانه 4 جراحی سر و گردن 4 جراحی چانه

جراحی چانه

تیر ۳۰, ۱۴۰۰ | جراحی سر و گردن | ۱۳ دیدگاه ها

جراحی چانه یا ژینوپلاستی، یک روند جراحی برای شکل دهی مجدد چانه از طریق بزرگ کردن با پروتز یا کوچک کردن استخوان در طی یک فرایند جراحی می باشد. جراح با اجرای روندهایی بر روی خط پایینی فک و ناحیه چانه، تناسب بخش های مختلف صورت را بهبود بخشیده و به این ترتیب به بالا رفتن اعتماد به نفس و رضایت فرد از ظاهر خود کمک می کند. بنابراین، اگر قصد انجام این جراحی را دارید و به دنبال منبع کاملی برای کسب اطلاعات جامع درباره این فرایند می گردید، در راز جراحی با ما باشید تا با بهره مندی از اطلاعات کامل گردآوری شده، صحیح ترین قدم را در دستیابی به بهترین نتیجه و خلق تحولاتی شگرف در زندگی تان، بردارید.

جراحی چانه - راز جراحی

جراحی چانه یک روند کاملاً شخصی بوده و می تواند تغییر بزرگی را در زندگی فرد ایجاد نماید. شما باید حتماً این روند را تنها به خاطر خودتان، نه به خواست فرد یا افراد دیگر انجام دهید.

جراحی بزرگ کردن چانه یا ژینوپلاستی افزایشی

ژینوپلاستی - راز جراحی

بزرگ کردن چانه یک روند زیبایی است که ساختار زیرین چانه در آن تغییر داده می شود. این جراحی چانه شامل استفاده از پروتز ها یا فیلرها یا حتی دستکاری استخوان فک بمنظور تغییر شکل دادن چانه و دستیابی به یک چهره متوازن تر می باشد.

این دستاورد مشکلاتی از قبیل چانه بسیار فرو رفته یا آویختگی در اطراف چانه و فک را تحت درمان قرار می دهد. علاوه بر جوانسازی صورت، بزرگ کردن چانه می تواند چانه برجسته تری را خلق کند که تقارن و هارمونی را در کل صورت ایجاد کرده و نیمرخ بیمار را بهبود می بخشد.

بسیاری از زنان و مردان که با مشکلاتی در ناحیه چانه خود درگیر هستند، این روند را بعنوان گزینه ای مطلوب بر می گزینند. برخی از مزایایی که جراحی بزرگ کردن چانه یا پروتز چانه می تواند برای شما به ارمغان آورد عبارتند از:

 • تقویت چانه ضعیف که به خوبی رشد نکرده
 • ایجاد یک شکل مثلثی جذاب در ناحیه فک
 • افزایش ارتفاع و پهنای چانه
 • به حداقل رساندن غبغب
 • ایجاد توازن بین بینی و چانه
 • تغییر شکل تو رفته در چانه

انواع جراحی بزرگ کردن چانه یا جراحی چانه افزایشی به شرح زیر می باشد:

پروتز چانه

جراح می تواند چانه بیمار را با اضافه کردن پروتز های پلاستیکی یا سیلیکونی در اطراف استخوان چانه، تغییر شکل داده، بلند تر کرده یا ارتقا دهد.

در طول روند، جراح ایمپلنت را بر روی استخوان چانه قرار داده و آن را با استفاده از بخیه و پیچ های جراحی محکم می کند.

تزریق فیلرهای پوستی نیز یک روش جایگزین غیر جراحی موقتی برای پروتز چانه محسوب می شوند.

این نوع بزرگ کردن چانه شامل تزریق فیلرها بمنظور بهبود شکل چانه و شکل ظاهری کلی صورت می باشد. فیلرها، شامل چربی ها، هیدروکسی لاپاتیت ها یا پلی کاپرولاکتون می باشند.

روند جراحی پروتز چانه

جراحی پروتز چانه تقریباً یک ساعت به طول می انجامد. روند عمل پروتز چانه معمولاً شامل مراحل زیر می باشد:

۱ . جراح یک برش کوچک را در داخل دهان یا در زیر چانه ایجاد می کند.

۲ .  وی از طریق این برش، ایمپلنت یا پروتز چانه را وارد کرده و آن را بر روی استخوان چانه در موقعیت مناسب قرار می دهد. سپس ایمپلنت را به استخوان وصل می کند.

۳ . پس از آن، برش را با استفاده از بخیه می بندد.

جراحی چانه اسلایدینگ

در طول ژینوپلاستی اسلایدینگ، جراح از یک اره مخصوص برای بریدن استخوان چانه و جدا کردن آن  از بقیه فک استفاده می کند.

وی چانه را با لغزاندن آن به جلو یا عقب، بمنظور تنظیم موقعیت آن حرکت می دهد.

جراح می تواند عدم تقارن چانه را درمان کرده و شکل طرفین چانه را با یکدیگر هماهنگ نماید.

پس از تغییر موقعیت استخوان چانه، جراح آن را با استفاده از پیچ های مخصوص جراحی، به فک پیوند می زند.

روند جراحی چانه اسلایدینگ

ژنیوپلاستی اسلایدینگ شامل مراحل زیر می باشد:

۱ . جراح برشی را در طول مرز لثه پایینی و در داخل لب پایینی ایجاد می کند.

۲ . سپس لایه بافت نرم را جهت دسترسی به استخوان چانه برش می دهد.

۳ . وقتی دسترسی به استخوان چانه اتفاق افتاد، یک برش عمودی کوچک در چانه ایجاد می شود که بعنوان نقطه مرجع در طول جراحی چانه مورد استفاده قرار می گیرد.

۴ . جراح یک برش افقی را در زیر ریشه های دندان های پایین ایجاد می کند. وی می تواند ارتفاع چانه را با برش دادن در زوایای مختلف، تغییر دهد.

۵ . جراح، تکه استخوان را به سمت جلو، عقب یا پهلوها حرکت می دهد. بعد از قرار دادن چانه در موقعیت مناسب، تنظیمات لازم انجام شده و استخوان اضافی در طول خط آرواره، سوهان کشیده می شود.

۶ . استخوان چانه با استفاده از پیچ ها و یک صفحه فلزی مخصوص، دوباره وصل می شود. برخی جراحان از صفحات یا پیچ های تجزیه پذیر به جای نمونه های فلزی بمنظور عدم احساس شدن پیچ ها در زیر پوست استفاده می کنند.

۷ . جراح با استفاده از بخیه، برش ها را می بندد. سپس نوار چسب مخصوص را بر روی ناحیه جلویی و پهلوی چانه بمنظور کاهش دادن تورم قرار می دهد.

جراحی کوچک کردن چانه یا ژینوپلاستی کاهشی

برخی افراد تصور می کنند چانه شان بیش از حد بزرگ بوده و با دیگر ویژگی های صورت شان هماهنگ نمی باشد. با شکل دهی ملایم استخوان و دیگر بافت های ساختاری، جراحی چانه می تواند کانتور جذاب تری را در صورت خلق نماید.

در این روند، ایمپلنت صورت مورد نیاز نمی باشد و نتایج طبیعی به نظر می رسند. جراحی کوچک کردن چانه، با برجسته تر نمودن زیبایی های بینی و سایر بخش های صورت که در اثر بزرگ بودن بیش از حد چانه پنهان شده بودند، می تواند جذابیت مضاعفی را در چهره فرد خلق نماید. جراحی چانه یک راه حل مناسب برای خلق کانتور و برجسته نمودن زیبایی های صورت محسوب می شود.

روند جراحی کوچک کردن چانه

در مرحله آماده شدن برای جراحی چانه کاهشی، بیمار باید از مصرف آسپرین و داروهای حاوی آن بمنظور پیشگیری از تشدید خونریزی اجتناب نماید. بعلاوه، قطع مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی نیز حداقل یک هفته قبل از جراحی ، الزامی می باشد. این داروها دارای قابلیت رقیق کردن خون و در نتیجه افزایش احتمال خونریزی و کبودی می باشند.

در جراحی کوچک کردن چانه، درست مثل روند بزرگ کردن آن، جراحی با ایجاد یک برش در داخل دهان ( نزدیک به لب پایین ) یا در زیر چانه آغاز می شود.

جراح با استفاده از ابزار مخصوص، استخوان را در نوک چانه جدا کرده، سپس آن را شکل داده و استخوان اضافی را برای ایجاد تناسب و خلق کانتور، جدا می کند.

سپس بخش باقی مانده چانه در موقعیت مناسب قرار داده شده و با استفاده از سیم و صفحات مخصوص در محل جدید خود تثبیت می شود.

در تکمیل روند، برش ها با استفاده از بخیه بسته می شوند.

اقدامات قبل از جراحی چانه

دستورالعمل های زیر برای داشتن یک تجربه بی خطر و دستیابی به یک نتیجه خوب، بعد از جراحی چانه الزامی می باشد.

بین موعد دقیق جراحی و زمان تصمیم گیری شما برای انجام این روند، چند هفته فاصله زمانی وجود دارد. در این مدت ملاحظاتی وجود دارد که باید به دقت دنبال کنید:

 • * سیگار کشیدن را ترک کنید. شما باید حداقل ۶ هفته قبل از جراحی زیبایی چانه، مصرف نیکوتین و کلیه محصولات مرتبط را کنار بگذارید.
 • * لطفاً حداقل ۷۲ ساعت قبل از جراحی، الکل ننوشید.
 • * یک سبک زندگی سالم را بمنظور بهره مندی از بهترین سلامت و بهداشت، دنبال کنید.
 • * در صورت ابتلا به سرماخوردگی یا هر بیماری دیگر، پزشک را در جریان قرار دهید.
 • * تست های تجویز شده قبل از جراحی چانه را بطور کامل انجام داده و در روز جراحی، نتایج آنها را به همراه داشته باشید.
 • * ۱۰ روز قبل از جراحی از مصرف آسپرین، داروهای حاوی آسپرین، ایبوپروفن، داروهای ضد التهابی، ویتامین E، مکمل های سیر، چای سبز یا عصاره چای سبز خودداری کنید.
 • * مکمل های استروژن و قرص های ضد بارداری، باعث افزایش خطر رشد لخته های خون بعد از جراحی می شود. بهمین منظور، قبل از جراحی، لیست کامل داروهایی که در حال مصرف آنها هستید را در اختیار پرشک قرار دهید.
 • * در صورت احساس درد ، مصرف تیلنول بلامانع می باشد.
 • * در صبح روز جراحی، دوش بگیرید، ولی از استعمال کرم های پوستی، مرطوب کننده ها، دئودورانت، اسپری مو، عطر، یا لوازم آرایش خودداری کنید.
 • * بعد از ساعت ۱۲ نیمه شب روز قبل از جراحی چیزی نخورید و ننوشید. هر چیزی غیر از اندکی آب برای مسواک زدن یا میل کردن دارویی می تواند باعث کنسل شدن جراحی شود.

مراقبت های بعد از جراحی چانه

شب جراحی

 • * حرکت کردن الزامی است. حتماً از تخت خواب خود بلند شوید و بلافاصله بعد از جراحی، قدم زدن را آغاز کنید. وقتی در تخت خواب یا روی کاناپه دراز می کشید، حتماً پاهای خود را حرکت دهید. مرتباً نفس عمیق بکشید.
 • * حتی المقدور صحبت نکنید. صحبت کردن زیاد، خندیدن و جویدن باعث تشدید درد و تورم می شود.
 • * در هنگام خوابیدن به پشت بخوابید و سر خود را تحت زاویه ۳۰ تا ۴۰ درجه، با قرار دادن ۲ تا ۳ بالش، در موقعیت بالاتر از بدن قرار دهید. به پهلو نخوابید. برای به حداقل رساندن تورم، بدن را در موقعیت قائم قرار دهید. این کار را به مدت ۱ تا ۲ هفته ادامه دهید.
 • * بعد از جراحی یک نوار چسب قهوه ای بر روی ناحیه برش داده شده قرار داده می شود. این نوار چسب تا جلسه فالوآپ بعدی که ۷ روز بعد از جراحی چانه می باشد دست نخورده باقی مانده و در این جلسه توسط جراح برداشته می شود.

داورها

 • * داروهایی برای کنترل درد بعد از جراحی تجویز می شود. درد بعد از جراحی چانه چندان شدید نبوده و با داروهای مسکن قابل مدیریت می باشد. با توجه به اینکه بیشتر داروهای مسکن تجویز شده برای تسکین درد حاوی تیلنول می باشد، همراه این داروها، تیلنول به صورت جداگانه مصرف نکنید. در یک دوره ۲۴ ساعته، بیشتر از ۴۰۰۰ میلی گرم تیلنول مصرف نکنید. برای به حداقل رساندن خطر حالت تهوع، دارو را به همراه غذا میل کنید.
 • * اگر حالت تهوع که بعد از بیهوشی عمومی رایج بوده و بعنوان عارضه جانبی برخی داروهای مسکن قوی محسوب می شود را تجربه کردید، مصرف داروهای ضد تهوع را توصیه می کنیم.
 • * اگر داروهای مسکن نارکوتیک مصرف کنید، دچار یبوست خواهید شد. میرالاکس و دیگر داروهای روان ساز بدون نسخه توصیه می شود. تا زمان دچار شدن به یبوست، مصرف روان ساز را به تعویق نیاندازید.
 • * از مصرف الکل، نیکوتین و کافئین اجتناب کنید. این مواد به میزان قابل ملاحظه ای فرایند بهبود را کند خواهد کرد.
 • * تنها داروهای تجویز شده توسط پزشک را مصرف کنید. از مصرف داروهای حاوی آسپرین یا ایبوپروفن به مدت دو هفته بعد از جراحی، خودداری کنید. این داروها باعث تشدید خونریزی می شوند.

تغذیه

 • * در طول یک هفته اول بعد از جراحی چانه، غذاهای نرم که نیاز به جویدن زیاد ندارند، میل کنید. سالاد و غذاهای سفت نخورید و از جویدن آدامس خودداری کنید. جویدن می تواند باعث افزایش درد و تورم شود.
 • * با نوشیدن روزانه  ۸ تا ۱۰ لیوان آب، بدن خود را هیدراته نگه دارید. سعی کنید در زمان نوشیدن مایعات از نی استفاده کنید. در حین مصرف داروهای مسکن، از نوشیدن الکل خودداری کنید.

فعالیت

در طول دوره ریکاوری، استراحت اجتناب ناپذیر می باشد. چند روز بعد از جراحی چانه می توانید فعالیت های نرمال روزمره خود را از سر بگیرید. خم نشوید، به ناحیه درمان فشار وارد نکنید و در طول هفته اول بعد از جراحی از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید. از پوشیدن لباس هایی که از ناحیه سر از تن در آورده می شوند خودداری کنید.

 • * ورزش های سبک را می توانید ۳ هفته بعد از جراحی زیبایی چانه از سر بگیرید. در صورت انجام ورزش های سنگین، شرایط را برای تشدید تورم مساعد نموده اید.
 • * تا ۲۴ ساعت اول بعد از عمل چانه یعنی تا زمانی که داروهای نارکوتیک مصرف می کنید، از رانندگی کردن و اخذ تصمیم های مهم خودداری کنید.
 • * بیشتر بیماران می توانند تقریباً ۵ تا ۷ روز بعد از جراحی چانه ، بر حسب مسئولیت شغلی و میزان تعاملات رو در رو، به محل کار خود بازگردند.
 • * زمانی که احساس کردید برای شروع فعالیت های جنسی تان آمادگی لازم را دارید، می توانید آن را از سر بگیرید. در این زمان، باید هیچگونه محدودیتی از سوی پزشک شما اعلام نشده و زخم هایتان به خوبی بهبود یافته باشند.
 • * استفاده از کمپرس های سرد یا نخود های منجمد پیچیده شده در یک حوله پارچه ای تمیز، بر روی چانه، اقدام مفیدی می باشد. این کار را می توانید به مدت ۲۰ دقیقه در هر ساعت، برای کمک به تسکین درد و تورم در طول ۴۸ ساعت اول بعد از جراحی انجام دهید.

حمام کردن

 • * روز بعد از جراحی چانه می توانید طبق روند نرمال، صورت و موهای خود را بشویید. با زخم ها با ملایمت رفتار کنید.
 • * تا زمان بهبود زخم ها از رفتن به سونا، جکوزی یا استفاده از وان خودداری کنید. محدودیت زمانی برای این کار اغلب دو هفته می باشد. بمنظور جلوگیری از آلودگی باکتریایی، این کار را تا یک ماه به تعویق بیاندازید.

نحوه مراقبت از زخم ها پس از جراحی چانه

 • * به بخیه های دست نزنید. در جلسه ویزیت بعد از عمل چانه ، پزشک شما، بخیه های لازم را خواهد کشید. همه بخیه های باقی مانده جذبی بوده و به صورت خودبخود به مرور زمان محو خواهند شد.
 • * پس از افتادن نوار چسب واقع بر روی زخم، پوسته هایی پدیدار می شود. پوسته ها را با دست جدا نکنید. می توانید با یک گوش پاک کن آغشته به پراکسید هیدروژن، آنها را به آرامی تمیز کرده و سپس بر روی آن، پماد آنتی بیوتیک قرار دهید.
 • * قرار گرفتن در معرض نور خورشید را به حداقل برسانید. در زمان خروج از منزل، از کرم ضد آفتاب SPF30 یا بالاتر استفاده کنید. حتی یک آفتاب سوختگی ملایم نیز می تواند باعث تشدید تورم، حساس شدن زخم در حال بهبود و ایجاد بی رنگی دائمی جای زخم شود.
 • * بعد از بهبود کامل برش ها و در زمان صلاحدید پزشک، برای کمک به بهبود جای زخم از ژل سیلیکون موضعی استفاده کنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پرسش و پاسخ تکمیلی

4.6 34 رای ها
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
13 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
نغمه رضایی
نغمه رضایی
2 ماه قبل

پروتز چانه عوارض داره ؟

پارمیوا پورجهان
پارمیوا پورجهان
2 ماه قبل

نقاهت جراحی چانه چند روزه؟

نیکا صالحی
نیکا صالحی
2 ماه قبل

جراحی پروتز چانه بهتر جواب میده یا جراحی چانه با جابجایی استخوان

لیلا جوادی
لیلا جوادی
2 ماه قبل

انجام پروتز چانه محدودیت سنی دارد؟

شهره کاظمی
شهره کاظمی
2 ماه قبل

پروتز چانه بعد از چند سال نیاز به ترمیم نداره؟

معصومه ناصری
معصومه ناصری
23 روز قبل

سلام دوران نقاهت بعد از جراحی چانه چقدره؟

هوشنگ میری
هوشنگ میری
2 روز قبل

ممنون از مقالتون

اتنا توکل
اتنا توکل
1 روز قبل

صورت کشیده تر میشه 🌸

مقالات مرتبط

تزریق چربی

تزریق چربی

تزریق چربی، که تحت عنوان پیوند چربی نیز شناخته می شود، یک تکنیک نوآورانه است که در آن جراح، چربی را از یک ناحیه از بدن بیمار از طریق لیپوساکشن برداشت کرده و به ناحیه دیگری انتقال می دهد. تزریق چربی برای زنان و مردانی که به دنبال خلق کانتوری زیبا در اندام، بازیابی...

کاشت مو

کاشت مو

کاشت مو یک گزینه رایج برای بازیابی مو می باشد. کاشت روشی بسیار موثر برای درمان دامنه وسیعی از مشکلات مربوط به ریزش مو و طاسی است که نتایج طبیعی و دائمی را به دست می دهد. ریزش مو یا طاسی می تواند تاثیرات منفی بر روی روان افراد بر جای گذاشته و پیامدهایی از قبیل افسردگی،...

جراحی بینی

جراحی بینی

جراحی بینی یکی از پرطرفدارترین و رایج ترین جراحی های زیبایی در میان ایرانیان شناخته شده است در صورتی که شما دوست عزیز قصد انجام این عمل را دارید و دقیقاً نمی دانید که عمل بینی چیست توصیه میکنم حتما حتما حتما این مقاله را که توسط تیم راز جراحی تهیه شده است بخوانید. تا...

جراحی افتادگی پلک

جراحی افتادگی پلک

چشم ها چیزهای زیادی در مورد ما می گویند و متأسفانه ، با گذشت زمان و آسیب های ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عادات سبک زندگی نامناسب و عواملی از قبیل بالا رفتن سن ، به طور معمول ، بر روی پلک های مردان و زنان ، پوست اضافی ایجاد کرده و می تواند باعث افتادگی پلک...

جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی

جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی

در سال های اخیر جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی ، در میان مردم، به خصوص زنان، طرفداران بسیاری پیدا کرده است. برخلاف آقایان که جراحی بینی طبیعی را ترجیح می دهند، زنان مدل فانتزی را بیشتر می پسندند. بسیاری از افراد برای ایجاد هماهنگی میان اجزای چهره خود، تحت جراحی بینی...

عمل ترمیمی بینی

عمل ترمیمی بینی

عمل ترمیمی بینی ، در واقع جراحی بینی است که در پی دست نیافتن به نتایج مطلوب، بعد از انجام جراحی بینی اولیه، پا به میدان گذاشته و ایفای نقش می نماید. جراحان بینی، در این شرایط، بینی شما را مورد ارزیابی قرار داده تا با انجام روندهایی، آنچه در جراحی اولیه، از دست رفته یا...

مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک

مراقبت های بعد از جراحی پلک ، که یک روند جراحی زیبایی برای درمان افتادگی یا حالت پف کرده پلک ها محسوب می شود، بخش اجتناب ناپذیر و لاینفک جراحی پلک یا بلفاروپلاستی محسوب می شود. پلک های افتاده یا پف زیر پلک ها باعث پیر به نظر رسیدن شما می شود و جوانی و زیبایی چهره شما...

عمل بینی گوشتی

عمل بینی گوشتی

جراحی بینی گوشتی ، به دلیل ساختار این نوع بینی، امکان دارد هم در طول عمل و هم پس از آن، در دوره نقاهت و ریکاوری، جراح و فرد را تا حدودی درگیر کند. اما این امر لزوماً بدین معنا نیست که عمل بینی گوشتی به خوبی انجام نمی شود یا این که نتایج حاصل از آن خوشایند نخواهند بود....

کاشت ابرو

کاشت ابرو

کاشت ابرو با هدف بازیابی موی دارای قابلیت رشد در ابروهای نازک، از دست رفته یا آسیب دیده در اثر بر جای ماندن جای زخم، بیماری، تاتو یا بسیاری علل دیگر طراحی شده است. اگر نگران وضعیت ابروهایتان هستید، این نوید را به شما می دهیم که تکنیک های پیشرفته در این زمینه، دارای...

عمل بینی طبیعی

عمل بینی طبیعی

بدون شک تاکنون با افرادی رو به رو شده اید که هر چند بینی آنان تحت تیغ جراحی قرار گرفته است اما از ظاهر بینی چنین موردی برداشت نمی شود. چرا که دماغ آن ها بسیار هماهنگ با دیگر اجزای چهره، در مرکز صورت قرار گرفته است. این افراد تحت عمل بینی طبیعی قرار گرفته اند. جراحی...